پیدایش میمون ها

این گروه از پستانداران باهوش شامل میمون های پوزه دار ، بوزینه ‌ها (میمون های معمولی) و میمون های دراز دست و انسان می‌شود. نخستیان عموماً دید خوبی دارند آنها دارای پاهای ناخن دار و دستهای پنج انگشتی هستند که برای گرفتن اشیاء سازگاری یافته است. بیشتر نخستیان روی درختان زندگی می‌کنند بعضی‌ها فقط از پوشش‌های گیاهی تغذیه می‌کنند و دیگران هم گیاهخوار و هم گوشتخوار هستند.

هر چند بیشتر میمون ها در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند میمون ژاپنی در قسمت هایی از شمال ژاپن که در طول 6 ماه از سال توسط برف پوشیده شده است می‌تواند زنده بماند. این میمون ها یاد گرفته اند که در زمستان به وسیله نشستن در چشمه‌های آب گرم آتشفشانی خود را گرم نگهدارند.

میمون ها راسته ای از پستانداران هستند که شامل انسان نیز می‌شود و بدین جهت به این نام خوانده می‌شوند که برترین نمونه پستاندارانند و مغزشان کاملتر و پیچیده تر از هر جانور دیگری است. نخستین ها از جهتی دیگر نیز ممتازترین نمونه پستاندارانند زیرا که از جمله اولین راسته‌هایی هستند که از نخستین شاخه نیاکان پستاندار خود جدا شده اند.

نزدیک به 65 میلیون سال پیش وقتی دوره خزندگان غول پیکر یعنی دایناسورها به پایان رسید پستانداران موجوداتی کوچک ، نسبتاً‌ به اهمیت و حشره خوار بودند و در سرزمنیهای مرطوبی زندگی می‌کردند که در آنها جنگل به صورتی که ما امروزه می‌شناسیم وجود نداشت. گیاهان اصلی آن دوره سرخس ها و مخروطی ها بودند. گیاهان گلداری نیز اینجا و آنجا می‌روییدند که بعدها مبداء و منشاء جنگل های عظیمی ‌شدند و به رستنیهای سبز و قهوه ای رنگ کره زمین روشنی خاصی دادند. پیش از پیدایش این جنگل‌ها بیشتر جاها را آب فرا گرفته بود و در هر گوشه ای چندین باتلاق یا دریای جدا افتاده دیده می‌شد.

در دوره ای که کره زمین دستخوش تغییرات بزرگ جغرافیایی شده بود نخستین پستانداران از نوع نخستی ها پا به عرصه زندگی گذاشتند این تغییر یا انقلاب بزرگ که میلیون ها سال به درازا کشید و دگرگونی هایی در خشکی ها ، آب و هوا و پوشش گیاهی کره زمین پدید آورد انقلاب لارامید نامیده می‌شود. در جریان این انقلاب تعادلی که تا آن زمان در دنیای جانوران وجود داشت به هم خورد. دایناسورها برای همیشه از میان رفتند و پستانداران ، پرندگان و حشره‌ها بر جهان حیوانات مسلط شدند جنگل های پوشیده از درختان خزان دار و گلدار ، حشره‌ها را به سوی خود جب کردند و حشره‌ها نیز پرندگان و پستانداران را به سوی خود کشیدند.

تقریباً‌ 60 میلیون سال پیش یعنی در دروه پائوسن انواع پستانداران اولیه بیش و کم شبیه به هم بودند آنها بدنی کشیده و بلند ، دست و پای کوتا ، چشمانی کوچک و لی بینی ای فوق العاده بلند و متحرک داشتند. حشره خوارانی که چون تشی یا شرو و نخستیها یا گوشتخواران تفاوت جسمانی چندانی با هم نداشتند آنها همگی غذای نسبتاً‌ مشابهی اشتند وانواع حشره‌ها ، کرم ها ، و بزمجه‌های کوچک را می‌خوردند و زندگی یکنواختی هم داشتند.

 

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید