کت نیپ چیست؟

بسیاری از ما با گیاه کت نیپ آشنا هستیم، اما همه نمی دانیم که این گیاه چه نوع گیاهی است یا دلیل علمی تأثیر آن بر روحیه و رفتار گربه چه می باشد. گربه ها، همگی از گربه های خانگی ما گرفته تا شیرها و ببرها، ذاتا به عصاره روغنی که در ساقه ها و برگ های گیاه کت نیپ یا همان سنبل الطیب پیدا می شود واکنش نشان می دهند.

Flowers

گیاه کت نیپ یا همان گیاه سنبل الطیب یک گیاه رایج از اعضای خانواده نعناع است.

دلیل واکنش گربه به کت نیپ چیست؟

نپتالاکتون، یکی از روغن های فرار گیاه کت نیپ یا سنبل الطیب، به بافت بینی گربه وارد می شود، اعتقاد بر این است که در آن جا به گیرنده های پروتئینی متصل می شود که نورون های حسی را تحریک می کنند. این سلول ها، به نوبه خود، در نورون های پیاز بویایی واکنش ایجاد می کنند که به مناطق مختلف مغز از جمله خوشه عصبی در مغز میانی که واکنش های احساسی  را کنترل می کند و هیپوتالاموس، "غده اصلی" مغز، منتقل می گردد که در تنظیم همه چیز از گرسنگی گرفته تا احساسات نقش دارد. بو کردن این گیاه موجب شادی و سرمست شدن گربه می گردد.

گربه ها زمانی که این گیاه  را بو می کنند، رفتارهای متفاوتی را مانند رفتارهای زمان فحل گربه های ماده از خود نشان می دهند. آن ها ممکن است سر و بدن خود را روی گیاه بمالند یا بپرند، دور خود بچرخند، صدا بدهند و یا بزاق دهانش ترشح شود.

این رفتار گربه ها حدود 10 دقیقه طول می کشد و پس از آن گربه تقریباً به مدت 30 دقیقه و گاهی بیشتر به طور موقت از اثرات کت نیپ مصون می گردد. پس جای نگرانی نیست چرا که گربه شما بعد از گذشت زمان دوباره از بوی کت نیپ سرمست می شود.

Flowers

از کت نیپ می توانید برای آرام کردن گربه ها و از بین بردن استرس آن ها نیز استفاده کنید. به طور مثال برای بردن گربه خود به دامپزشک، آرایشگاه و سفر، کت نیپ می تواند به آرام کردن گربه کمک کند.

چرا برخی از گربه ها به کت نیپ واکنش نشان نمی دهند؟

جالب است بدانید که این واکنش گربه ها به گیاه کت نیپ ارثی است. حدود 70 تا 80 درصد گربه ها این رفتار را در مواجه با کت نیپ از خود نشان می دهند. همچنین شواهد مبنی بر این است که کت نیپ بر روی بچه گربه ها تا قبل از رسیدن به بلوغ، تاثیری ندارد. معمولا ژن واکنش به کت نیپ در بچه گربه ها بین سه تا شش ماهگی ظاهر می شود.

برخی از گربه های بالغ نیز واکنشی نسبت به کت نیپ از خود نشان نمی دهند  چرا که فاقد ژن آن هستند. اگر گربه با ژن هایی که باعث پاسخ به کت نیپ می شوند متولد نشده است، واکنش فوری به آن نشان نمی دهد. این گربه ها ممکن است هرگز این تجربه را به دست نیاورند، اما این بدان معنی نیست که کیفیت زندگی آنها پایین است چرا که آن ها نمی دانند که چیزی را از دست داده اند.

خرید کت نیپ برای گربه

از آنجا که گربه ها بارها و بارها به کت نیپ واکنش نشان می دهند، این گیاه می تواند یک کمک آموزشی قدرتمند برای شما باشد. آیا می خواهید بچه گربه را از پنجه کشیدن به مبلمان دور نگه دارید؟

یک درخت گربه یا اسکرچر را آغشته به کت نیپ کنید تا برای گربه جذاب تر شود و از مبل و لوازم خانه دور بماند. تخت گربه ای جدید خریداری کرده اید؟ کمی از گیاه را روی کوسن بچه گربه بپاشید تا برای دوست گربه ای شما جذابیت بیشتری داشته باشد.

Flowers

شما می توانید با خرید اسباب بازی های حاوی کت نیپ گربه یک سرگرمی برای گربه خود فراهم کنید. خرید عروسک های حاوی کت نیپ یک گزینه مناسب برای خوشحال کردن دوست کوچولوی شماست. همچنین می توانید از اسپری ها کت نیپ و یا خود گیاه استفاده نمایید.

در فروشگاه اینترنتی شهرپت انواع اسباب بازی های حاوی کت نیپ، اسپری کت و گیاه خشک شده کت نیپ با بهترین کیفیت و بالاترین اثر موجود می باشد.

پت شاپ آنلاین شهرپت

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید