۰

چگونه از ماهی فایتر نگهداری کنیم؟

چگونه از ماهی فایتر نگهداری کنیم؟ نگهداری ماهی فایتر که با نام جنگجوی سیامی نیز شناخته می شود، از ماهیان آکواریومی پرطرفدار است که نگهداری از آن آسان و به صرفه بوده، نیاز به فضای زیادی ندارد و می توان آن را در یک تنگ کوچک یا حتی در گلدان بامبو نگهداری کرد. همچنین نیاز به اکسیژن ماهی فایتر بسیار اندک است و بنابراین برای نگهداری از آن نیازی به پمپ هوا نیست.

ظاهر بسیار زیبای ماهی فایتر و قابلیت نگهداری از آن در محیط آپارتمان و فضاهای کوچک و در نهایت قیمت پایین این ماهی از دلایل پرطرفدار بودن نگهداری ماهی فایتر است. همچنین لازم به ذکر است تاکنون بیماری خاصی از این ماهی گزارش نشده، لذا با خیال راحت می توانید این ماهی را خریداری نموده و لذت نگهداری از یک حیوان خانگی کوچک در خانه را تجربه کنید.

نحوه نگهداری ماهی فایتر در تنگ

اولین نکته در مورد نگهداری ماهی فایتر در تنگ این است که شما نمی توانید دو یا چند ماهی فایتر را در کنار هم و در یک تنگ نگهداری کنید زیرا این ماهی به هیچ عنوان تحمل ماهی دیگر را نداشته و در نهایت ماهی قویتر ماهی ضعیف را از بین خواهد برد. حتی در مورد جنس نر و ماده نیز تنها زمانی که در مرحله تولید مثل هستند در کنار هم می مانند و در مراحل بعد، امکان نگهداری آن ها در کنار یکدیگر نیست.

شرایط محیطی مورد نیاز ماهی فایتر

  • دما: مناسبترین دمای آب برای نگهداری ماهی فایتر در تنگ با دمای بین 24 تا 27 درجه سانتیگراد است.
  • اکسیژن: میزان اکسیژن مورد نیاز این ماهی پایین است و اکسیژن مورد نیاز خود را می تواند به راحتی از سطح آب تأمین کند، بنابراین نیازی به پمپ هوا نیست. همچنین می توانید این ماهی را در تنگ آبی که از آن به عنوان گلدان بامبو یا خزه نیز استفاده می شود نگهداری نمایید. توجه کنید که هرگز از گیاهان مصنوعی که برگ های تیز و برنده دارند و همچنین سنگ هایی که گوشه های تیزی دارند در تنگ یا آکواریوم خود استفاده نکنید.
  • آب: در مورد آب مورد نیاز ماهی فایتر، لازم است اجازه دهید آب شیر چند ساعت (حداقل 6 ساعت) بماند تا کلر آن گرفته شود، زیرا کلر موجود در آب برای ماهی مصر بوده و باعث تلف شدن آن می شود. البته می توانید از محلول های ضد کلر هم استفاده کنید و کلر را سریع از آب خارج کنید. این محلول های ضد کلر را می توانید از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید.

لازم به ذکر است برای نگهداری ماهی فایتر در تنگ، از پر آب کردن تنگ تا لبه آن خودداری کنید زیرا ماهی های فایتر توانایی این را دارند که تا حدود 7.5 سانتی متر به بیرون از آب بپرند. پس کمی فضای خالی در بالای تنگ باقی بگزارید تا ماهی نتواند از آن خارج شود.

  • تنگ ماهی: با توجه به اینکه ماهی های فایتر در طبیعت و در کشتزارهای تایلند در شالیزارها زندگی می کنند، پس عادت به آب با عمق زیاد نداشته ولی نیاز به فضای وسیعی دارند. پس در انتخاب تنگ خود دقت نموده ، تا حدی که امکان دارد آن ها را درون تنگ های بزرگ با سطح زیاد نگهداری کنید.
  • غذا: غذای مورد نیاز ماهی فایتر، همان غذاهای متداولی است که به ماهیان آکواریومی داده می شود و می توانید آن را از آکواریوم فروشی ها تهیه کنید. مراقب باشید که باقیمانده غذا داخل آب نماند و زمانیکه ماهی شما غذا را نخورد حتماً غذای اضافی را از آب خارج کنید.
  • تعویض آب: در مورد نگهداری ماهی فایتر در تنگ نیازی به تعویض روزانه آب نیست. شما می توانید چند روز یکبار مقداری آب جدید که کلر آن خارج شده است را به همان آب قبلی اضافه کنید.

وقتی همه شرایط را رعایت کردید و آب را مهیا نمودید ماهی را همراه با ظرفش به آرامی روی آب تنگ قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه ای در همین حالت بماند تا آب داخل ظرف ماهی با آب داخل تنگ هم دما شود ، زیرا اگر آب ظرف با آب آکواریوم تفاوت دما داشته باشد، وقتی آن را به آب آکواریوم بیندازید با شوک روبرو می شود و ممکن است تلف شود.

در ادامه بخوانید: مراقبت از ماهی فایتر آب شیرین

حال که با شرایط نگهداری ماهی فایتر در تنگ آشنا شدید، می توانید ماهی خود را خریداری نموده و آن را به آرامی در تنگ رها کنید. در پایان توصیه می کنیم برای گرفتن این ماهی از آب، با یک ظرف کوچک، ماهی را از آب بگیرید و به هیچ عنوان از توری استفاده نکنید زیرا توری ممکن است به باله های ظریف این ماهی صدمه بزند.

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید