قناری صدها سال پرنده مورد علاقه انسان بوده و بیش از 200 نژاد مختلف از این پرنده زیبا پرورش داده شده که دقیقاً مانند سگ ها، هر نژاد به دلیل مهارت یا ظاهر خاصش ارزشمند است.

قناری این پرنده کوچک و دوس داشتنی، اولین انتخاب هر مبتدی برای نگهداری از بین پرندگان است. این موجود کوچک دوست داشتنی این قدرت را دارد که بیشتر مردم را مادام العمر به دوستداران قناری تبدیل کند. قناری از طریق صدایی آهنگین، ملایم و دلنشین با ما ارتباط برقرار می کند. قناری را به دقت پرورش داده اند تا در انواع مختلف رنگ، اندازه و صدا موجود باشد. قناری ها پرندگان ارزان قیمتی اند که می توانید تقریباً در هر فروشگاه حیوانات خانگی تهیه کنید.

مراحل جفتگیری و تولید مثل قناری

نکته مهم در تولید مثل قناری انتخاب جفت مناسب است. هنگام انتخاب قناری ها برای پرورش و جفتگیری، به دنبال پرندگان جوان با پرهای خوب که فعال و هوشیارند باشید. بهترین قناری های نر به طور معمول خواننده هایی سرزنده اند و زمانی که آماده جفتگیری اند به زیبایی و با صدایی رسا و قوی آواز می خوانند. قناری های ماده نیز باید فعال و آماده جفتگیری باشند.

پرنده ای با پر نرم دارای پرهایی با ظاهر سبک تر و نرم تر خواهد بود و پرنده ای با پرهای سخت دارای پرهایی خواهد بود که در برابر بدن خود محکم قرار می گیرند. رنگ پرنده پر سخت اغلب تیره تر است. هرگز دو پرنده دارای پرهای نرم را برای جفتگیری با هم انتخاب نکنید زیرا این امر می تواند منجر به ایجاد کیست شود.

مراحل جفتگیری و تولید مثل قناری

قناری ها برای جفت گیری موفق و تولید تخم های بارور باید آماده تولید مثل شوند. آنها به نور حساس می باشند و لازم است هر سال در فصل مشخصی پر ریزی کنند. نگهداری قناری ها در اتاقی با چراغ های با نور تمام طیف روی تایمر آسانترین راه برای قراردادن آن ها در شرایط تولید مثل است.

بعد از تمام شدن پر ریزی، باید مدت زمان روشن شدن چراغ ها هر روز چند دقیقه افزایش یابد تا اینکه در هر روز 12 ساعت روشنایی داشته باشند. اگر از تایمر استفاده می کنید، حتماً یک چراغ شبانه کوچک روشن کنید تا تغییر ناگهانی در میزان نور دریافتی قناری انجام نشود.

علاوه بر این، اگر چراغ ها به طور ناگهانی خاموش شوند، ممکن قناری در تاریکی آسیب ببینند. نرها با خواندن یک آهنگ کامل آمادگی خود را نشان می دهند. آن ها همچنین به قناری ماده غذا می دهند. ماده ها گاهی اوقات از نرها غذا می خواهند و همچنین شروع به پاره کردن کاغذ یا لوازم دیگر می کنند. وقتی می بینید که ماده ها در منقار خود رشته و کاغذ دارند، یعنی آماده جفت گیری اند. جفتگیری معمولاً در اوایل صبح در کف قفس انجام می شود.

غذا دادن قناری نر به ماده نشانه چیست؟

قناری های نر می توانند در فصل جفت گیری کاملاً عاشقانه رفتار کنند. اگر نر در همان قفس ماده ای باشد که علاقه مند به جفتگیری با اوست، به ماده غذا می دهد و حتی او را می بوسد. وقتی زن ماده غذایی را قبول می کند و ابراز محبت از طرف مرد را تصدیق می کند، قناری نر و ماده آماده جفت شدن می باشد.

غذا دادن قناری نر به ماده نشانه چیست؟

فصل جوجه کشی قناری چه زمانی است؟

قناری های ماده به طور کلی از اواسط تابستان تا اوایل پاییز آماده تولید مثل است. فصل تولید مثل قناری به تعداد ساعاتی از روز که پرندگان در معرض نور قرار دارند و همچنین دمای هوا بستگی دارد. بیشتر قناری ها سه بار در سال تخم مرغ می گذارند و حتی گاهی چهار بار.

مناسب ترین دوره برای تولید مثل برای پرندگان به طور کلی و برای قناری ها، با توجه به میزان نور خورشید دریافتی در طول روز تعیین می شود. پرندگان حداقل به 12 تا 14 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند، زیرا هورمون های جنسی را تحریک می کند که حیوانات را به جفت شدن ترغیب می نماید.

از کجا بفهمیم قناری جفت خورده است؟

علائم خاصی وجود دارد که نشان می دهد قناری ماده جفت خورده است. بارزترین علامت، تغییرات در ناحیه آلت ماده و شکم است. قبل از فصل تولید مثل، دهانه آلت ماده درست مثل نر کمی خم شده است و به نظر می رسد شکمش جدا شده است.

این مقاله را حتما بخوانید: نقش پرندگان در محیط زیست و زندگی ما انسانها

چگونه یک قناری نر را با ماده جفت کنیم؟

علاوه بر ملزومات اساسی که از قبل برای پرندگان خود تهیه می کنید، برای جفتگیری قناری ها نیاز به یک قفس بزرگ، لانه ای برای تخمگذاری و لوازم لانه سازی مورد نیاز ماده برای ساخت لانه دارید. اگر مکانی که برای قراردادن قفس در نظر گرفته اید هر روز کمتر از 14 ساعت در معرض نور خورشید قرار دارد، ممکن است به نور مصنوعی برای روشن کردن قفس نیاز داشته باشید.

قناری نر و ماده را تا زمان تولید مثل جدا نگه دارید. قناری ها برای آماده شدن باید در قفس های خود نگهداری شوند. نرها تمایل به جنگ دارند و اگر ماده برای تولید مثل آماده نباشد، ممکن است او را بکشند. قفس های آنها را می توان در یک اتاق نگهداری کرد.

چگونه یک قناری نر را با ماده جفت کنیم؟

قناری ها دوست دارند وقتی دما حدود 70 درجه است و حدود 14 ساعت نور وجود دارد، تولید مثل کنند. این شرایط را می توان در داخل خانه نیز به وجود آورد، تا نرخ تولید مثل افزایش یابد. قناری های نر و ماده وقتی آماده جفتگیری باشند، رفتارهای متفاوتی دارند. قناری های نر معمولاً قبل از ماده ها آماده می شوند.

نشانه های آماده بودن برای جفت شدن شامل افتادن بال هنگام آواز خواندن و خواندن آهنگ های شدیدتر و بلندتر است. آن ها همچنین ممکن است در گوشه و کنار قفس خود برقصند و وقتی سایر نرها در نزدیکی آن ها باشند فتار تهاجمی از خود نشان دهند.

ماده ها معمولاً وقتی آماده باشند، شروع به پاره کردن کاغذ می کنند، گویی که در حال آماده سازی لانه خود می باشند. مشخص ترین نشانه آمادگی آن ها زمانی است که آلت آن ها قرمز و متورم شود. همچنین ممکن است وقتی نرها در نزدیکی باشند دم خود را بالا آورده و چمباتمه بزنند.

قناری های نر و ماده را نزدیک هم قرار دهید، اما در یک قفس نباشند. قفس های آنها را کنار هم قرار دهید یا هر دو پرنده را در یک قفس مخصوص تولید مثل قرار دهید که دارای یک جدا کننده مرکزی است. با این کار پرندگان به یکدیگر عادت می کنند و رفتار آن ها با یکدیگر به شما می گوید که آیا آماده جفت شدن هستند یا خیر.

یک لانه به قفسی که قرار است تولید مثل انجام شود اضافه کنید. اگر به جای قفس تولید مثل فقط از یک قفس بزرگ استفاده می کنید، به سادگی لانه را در قفس ماده قرار دهید. هنگامی که ماده شروع به افزودن مواد لانه سازی به لانه خود کرد، این نشانه آن است که در حال آماده شدن برای جفت گیری است.

هنگامی که علائم آمادگی برای تولید مثل دیده شد، قناری ها را کنار هم قرار دهید. اگر هر دو قناری نر و ماده در وضعیت خوبی قرار داشته باشند، آن ها با لمس منقارها از میان میله های پارتیشن علاقه خود را به هم ابزار می کنند. بوسیدن ممکن است بلافاصله اتفاق بیفتد یا ممکن است چند روز طول بکشد تا قناری ها به هم نزدیک شوند. پس از آماده شدن برای تولید مثل، می توانید آن ها را در یک قفس قرار دهید.

تغذیه مناسب پرندگان خانگی کدام است؟

تقویت قناری برای جفت زدن

حتما در زمانی که می خواید قناری های شما جفت بخورند از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. قناری ها باید از یک رژیم غذایی مغذی که شامل پلت، دانه غنی شده، غذای نرم و کلسیم اضافی باشد از چند هفته قبل از تولید مثل تا زمانی که تغذیه جوجه های خود را انجام می دهند برخوردار باشند. برای تهیه کلسیم اضافی مورد نیاز برای تولید تخم های سالم، می توانید از ویتامین های مخصوص موجود در پت شاپ و فروشگاه غذای حیوانات خانگی استفاده نمایید.

تغذیه قناری ها در زمان جفتگیری بسیار مهم است. یک تولید مثل موفقیت آمیز نیاز به پرندگان سالم و تغذیه مناسب دارد. بنابراین، باید حداقل سه هفته قبل از شروع جفتگیری، به تدریج کیفیت و تنوع غذایی را بهبود ببخشید.

غذای  قناری تاپ فید جهت تأمين نياز‌های تغذیه ای و حفظ سلامت قناری فرموله و تولید شده‌است که با مصرف این غذا پرنده دیگر نیازی به مصرف مولتی‌ ویتامين‌ها و ساير مکمل‌های خوراکی نخواهد داشت. برای تغذیه قناری خود می توانید به راحتی از این غذا به تنهایی و یا همراه با میوه و سبزی تازه نیز استفاده نمایید.

تمام کاری که شما باید برای آماده سازی قناری های خود برای تولید مثل در زمان مورد انتظار انجام دهید این است که به آن ها اجازه دهید ریتم طبیعی نور روز و دما را در طول سال دنبال کنند. و با نزدیک شدن به فصل تولید مثل، شما همچنین باید کیفیت غذاها را با ارائه میوه ها و سبزیجات مناسب و تخم مرغ آب پز و سایر مکمل هایی که به ویژه حاوی ویتامین E و D است، بهبود ببخشید.

علت دعوای قناری نر و ماده

قناری ها ذاتاً اجتماعی نیستند. در خارج از فصل جفتگیری، قناری ها باید همیشه جدا نگهداری شوند. قناری های نر با یکدیگر درگیر می شوند که گاهی اوقات نتایج مهلکی در پی دارد. اگر ماده آماده تولید مثل نباشد، ممکن است پرنده نر او را نیز بکشد. مراقب هرگونه درگیری باشید. اگر آنها شروع به دعوا كردند، فوراً آن ها را جدا كنید و علائم مربوط به وضعیت هر دو را مشاهده كنید.

پت شاپ آنلاین شهرپت

 

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید