۰

نقش پرندگان در محیط زیست و زندگی ما انسانها

در این مقاله به بررسی نقش پرندگان در محیط زیست و اثرات مثبتی که این موجودات در زندگی انسان ها ایجاد می کنند می پردازیم. هنگامی که پرندگان سفر می کنند، دانه هایی را که خورده اند با خود می برند و آنها را از طریق فضله پراکنده می کنند. آنها گیاهان را به اکوسیستم هایی که از بین رفته اند بازمی گردانند و حتی گیاهان را از طریق دریا به توده های زمینی جدید منتقل می کنند. پرندگان به شکل گیری زندگی گیاهی که در اطراف خود - و در سراسر جهان می بینیم کمک کرده اند.

 فواید پرندگان در طبیعت

آیا می توانید جهانی بدون پرنده تصور کنید؟ مزایایی که پرندگان برای ما به همراه دارند فقط فرهنگی نیست. پرندگان نقش اساسی در عملکرد اکوسیستم های جهان دارند، به شکلی که مستقیماً بر سلامت انسان، اقتصاد و تولید غذا - و همچنین میلیون ها مورد دیگر - تأثیر می گذارد. در ادامه به بررسی چگونگی این امر می پردازیم.

نقش پرندگان در زندگی ما

آیا تا به حال به نقش پرندگان در محیط زیست و زندگی ما انسانها توجه داشته اید؟ در ادامه به نکاتی از نقش پرندگان در زندگی ما انسان ها اشاره می کنیم.

1. پرندگان و کنترل آفات

ممکن است کمی افراطی باشد اگر بگوییم در صورت نبود پرندگان به زانو در خواهیم آمد اما شاید اینقدر هم افراطی نباشد. یک مطالعه اخیر نشان داده است که پرندگان سالانه 400-500 میلیون تن حشره می خورند. در چین، دو سوم رژیم غذایی پرندگان House Swift Apus nipalensis شامل آفات کشاورزی است و در جنگل های سراسر قاره آمریکا، Evening Grosbeak Hesperiphona vespertina در هنگام شیوع آفت گیاه صنوبر جوانه تبدیل به یک ابرقهرمان می شود و کنترل بیولوژیکی به ارزش 1820 دلار در هر کیلومتر مربع را فراهم می کند. پرندگان چنان کارآمد هستند که در سراسر اروپا به یک روش کنترل آفات تبدیل شده اند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما بخوانید: تغذیه مناسب پرندگان خانگی کدام است؟

2. گرده افشانی گیاهان توسط پرندگان

هنگامی که حرف از گرده افشان ها به میان میاید به یاد زنبورها و پروانه ها می افتیم، اما گرده افشان پرندگانی مانند مرغ مگس خوار و ماه عسل نیز سهم بزرگی در گرده افشانی دارند، به ویژه در ارتفاعات یا آب و هوای گرم. به عنوان مثال، در آفریقای جنوبی، تقریباً یک چهارم گونه های مریم گلی گرده افشانی می شوند. این گونه گل ها فاقد رایحه هستند، زیرا پرندگان از حس بینایی نسبت به بو بیشتر استفاده می کنند. نقش آن ها به عنوان گرده افشان مستقیماً به نفع ماست - حدود 5٪ گیاهانی که انسان برای غذا یا دارو استفاده می کند توسط پرندگان گرده افشانی می شود. و وقتی این فرایند انجام نشود، نتایج بزرگی در پی دارد: به نظر می رسد 31 گونه گل زنگوله هاوایی همراه با پرندگانی که آنها را گرده افشانی کرده اند، منقرض شده اند.

3. نقش پرندگان در پاک سازی طبیعت

ممکن است دیدن کرکس هایی که بالای سر لاشه می چرخند منجر کننده باشد، اما هم سرعت رسیدن آن ها (به طور معمول در عرض یک ساعت پس از مرگ) و هم دقت آن ها در کارشان باعث ارزش آن ها می شود. ممکن است چند روز طول بکشد تا سایر لاشخوران با کارایی کمتری مانند سگ های وحشی یا موش صحرایی، برای برداشتن بقایای حیوانات وارد شوند و به همین دلیل با ماندن اجساد روی زمین بیماری های کشنده مانند هاری و سل گسترش یابد. در طول عمر خود، یک کرکس خدمات دفع زباله با ارزش حدود 11600 دلار آمریکا را ارائه می دهد. به دنبال فروپاشی کرکس های آسیا، جمعیت سگ های وحشی 5.5 میلیون نفر افزایش یافت، هاری گسترش یافت و منجر به مرگ 47300 انسان شد.

4. بذرافشانی پرندگان

هنگامی که پرندگان سفر می کنند، دانه هایی را که خورده اند با خود می برند و آنها را از طریق فضله پراکنده می کنند. آنها گیاهان را به اکوسیستم هایی که از بین رفته اند باز می گردانند و حتی گیاهان را از طریق دریا به توده های زمینی جدید منتقل می کنند. پرندگان به شکل گیری زندگی گیاهی که در اطراف خود - و در سراسر جهان می بینیم کمک کرده اند.

5. دگرگونی مناظر طبیعی

زیستگاه هایی مانند جنگل ها، باتلاق ها و علفزارها روی زندگی افراد کل کره زمین تأثیر می گذارند، حتی کسانی که صدها مایل دورتر از آن ها زندگی می کنند - آنها کربن را ذخیره می کنند، آب و هوا را پایدار نگه می دارند، اکسیژن هوا را تامین می کنند و آلاینده ها را به مواد مغذی تبدیل می کنند. اما بدون پرندگان، بسیاری از این اکوسیستم ها ممکن است وجود نداشته باشند. پرندگان تعادل لطیف بین گیاه و گیاه خوار، درنده و طعمه را حفظ می کنند. یک مثال عالی، شوره زارهای جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا است، جایی که گیاه گنبد شکوفا می شود، آب محلی را تصویه می کند و از سواحل در برابر فرسایش دریا محافظت می کند.

6. زنده نگه داشتن صخره های مرجانی توسط پرندگان

پرندگان، به ویژه پرندگان دریایی، نقشی اساسی در چرخه مواد مغذی و کمک به باروری اکوسیستم های دریایی مانند صخره های مرجانی دارند. پرندگان دریایی صدها کیلومتر را برای تغذیه در اقیانوس طی می کنند - و هنگام بازگشت، آنها لایه هایی از گوانوی بسیار تند (مدفوع پرندگان دریایی) را در محل زندگی خود رسوب می کنند. این گوانو به اقیانوس می رود و جوامع مجاور مانند صخره های مرجانی را بارور می کند. یک مطالعه در مورد جزایر چاگوس نشان می دهد چه اتفاقی می افتد اگر این روند مختل شود. در جزایر عاری از شکارچیان پرندگان دریایی مهاجم، صخره های مرجانی شکوفا شدند، در مقایسه با جزایر آلوده به موش، ماهی ها نسبت به سن خود بزرگتر و سریعتر رشد می کنند.

7. پرندگان الهام بخش علم

از فناوری پرواز، تا اختراع زیپ هایی که از نوار پرها الگو گرفته شده، انسان ها قرن ها از پرندگان الهام گرفته اند. برخی از این پیشرفت ها بسیار عظیم بوده است: مطالعات داروین درباره فنچ ها در گالاپاگوس در شکل گیری اندیشه های او درباره تکامل از طریق انتخاب طبیعی نقش اساسی داشت. اما پرندگان نقش مهم تری نسبت به ایده پردازی به ما دارند. پرندگان پیام رسان هایی هستند که در مورد سلامت کره زمین به ما می گویند. پرندگان در همه جا گسترده هستند و به سرعت به تغییرات محیط واکنش نشان می دهند. به همین دلیل، آنها سیستم هشدار دهنده اولیه ما برای نگرانی های فوری مانند تغییر آب و هوا هستند.

پرندگان چه فایده ای برای انسانها دارند؟

تمامی موارد بالا نشان دهنده فواید پرندگان در زندگی ما انسان هاست. نبودن پرندگان طبیعت و در نتیجه زندگی ما را مختل خواهد کرد.

پرندگان کشاورزان را سرپا نگه می دارند. آن ها با جلوگیری از فساد تدریجی از آب آشامیدنی ما محافظت می کنند. آنها باعث کند شدن شیوع بیماری می شوند. آنها صنعت مبلمان را با چوب حفظ می کنند. آنها داده های مهم زیست محیطی را ارائه می دهند و این لیست به صورت بی نهایت ادامه دارد.

کنترل آفات، بهداشت عمومی ، پراکندگی بذر، اکوتوریسم، نظارت بر محیط زیست - اینها تنها برخی از موارد سودمند بودن پرندگان برای انسان است.

فواید بودن پرندگان در آسمان

همانطور که مشخص شد، از نظر زیست محیطی - و همچنین از نظر اجتماعی / فرهنگی - پرندگان بسیار مهم هستند. تنوع فوق العاده پرندگان به اهمیت آنها در اکوسیستم ها کمک می کند. خدمات اکوسیستم به مزایایی که انسان از دنیای طبیعی می برد اشاره دارد و پرندگان بازیگران اصلی در ارائه بسیاری از این مزایا هستند.

فواید گوشت پرندگان

گوشت پرندگان و ماکیان فواید فراوانی برای انسان دارد. گوشت انواع مرغ ها عملکرد شناختی را بهبود می بخشد و خطر بسیاری از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی و سرطان را کاهش می دهد. سطح خون کلسترول کامل و LDL را کاهش می دهد. خطر ابتلا به بیماری ها، از جمله حملات قلبی، و مرگ های مربوط به را کم می کند.

گوشت پرندگان سرشار از امگا 3 و دیگر ویتامن ها و مواد معدنی می باشد. گوشت مرغ می تواند کمک های زیادی به رژیم غذایی کند. کسانی که درآمد کمی دارند می توانند از گوشت مرغ استفاده نمایند. این گوشت از کیفیت بالایی برخوردار است، چربی های اشباع شده کمی دارد، با برخی مواد مغذی ضروری غنی شده است و مضرات گوشت قرمز را ندارد.

در آخر باید گفت پرندگان از بسیاری جهات برای انسان مهم هستند. آنها منبع غذا و کود هستند و از بسیاری جهات برای اکوسیستم مهم هستند.

پت شاپ آنلاین شهرپت

 

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید