Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_base has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 84

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_fault has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 1006

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_xmlschema has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 1094

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; soapval has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 2066

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; soap_transport_http has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 2168

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_server has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 3473

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; wsdl has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 4596

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_parser has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 6531

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nusoap_client has a deprecated constructor in /home/avisapp/front.avisapp.dev/frontend/web/nusoap.php on line 7182
درباره همستر حیوان خانگی | پت شاپ آنلاین شهرپت | shahrpet
۰

همه چیز درباره همستر حیوان خانگی

همسترها به عنوان حیوانات خانگی محبوبی شناخته می‌شوند که به دلیل اندازه کوچک، رفتار دوست‌داشتنی و نیاز کم به فضا، برای افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند بسیار مناسب هستند. این حیوانات کوچک و فرازنده از خانواده‌ی موش‌های نجیب‌زاده (Rodent) هستند و به خوبی با محیط‌های محدود و محیط‌های زندگی بسته هماهنگ می‌شوند.

اولین و مهم‌ترین نکته در مورد نگهداری از همستر، فضای مناسب برای زندگی آن است. برای همسترها قفس‌هایی با ابعاد مناسب و کافی از اهمیت بالایی برخوردارند. این حیوانات نیاز به فضایی دارند که بتوانند در آن راحت حرکت کنند و فعالیت‌های طبیعی خود را انجام دهند.

یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری از همستر، غذا و تغذیه مناسب آن است. غذای همسترها باید حاوی مواد غذایی متنوعی از جمله پروتئین، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد. همچنین باید به دقت توجه شود که غذای ارائه شده برای همسترها مطابق با نیازهای سنی، فعالیت‌ها و وضعیت سلامتی آن‌ها باشد.

نکته دیگری که باید در نگهداری از همسترها مورد توجه قرار گیرد، محیط زیست و تجهیزات مورد نیاز آن‌ها است. همسترها به اشیاءی مانند چرخ دویدن، تونل‌ها، لانه‌ها و مواد جاذب خاک برای غریزه کاوشی خود نیاز دارند. این اشیاء به آن‌ها امکان می‌دهند تا فعالیت‌های طبیعی خود را انجام دهند و از رفتارهای سالمی برخوردار باشند.

به ادامه این مطلب از پت شاپ آنلاین شهرپت و تمام نکات درباره نگهداری از همستر توجه نمایید. 

همستر چیست؟

همستر(HAMSTER) حيواني كوچك و بسيار جذاب و زيبایی است. موش همستر در رنگ هاي گوناگون ازجمله سفيد، طلائي، سياه، كرم است كه از خانواده جوندگان است. همسترها همه چیزخوار(omnivorous) مي باشد.

محل نگهداری همستر

براي نگهداري از همستر از ظروف شيشه اي (شبيه به آكواريم) استفاده مي شود كه مي تواند درب آن نيز بسته شود. زير كف پاي همستر نرمه چوب نجاري ريخته مي شود. همسترها روز خواب هستند و از غروب شروع به بازيگوشي مي كنند.

در صورتي كه در قفس همستر يك عدد چرخ و فلك يا سطح شيبدار مخصوص و يا تونل مخصوص قرار گيرد بازي كردن همستر را مي توانيد بخوبي مشاهده نمائيد. همستر براحتي به شما عادت مي كند و از سر و كول شما بالا مي رود.

غذای همسترها

احتياجات غذايي همسترها بسيار شبيه به رت است. همسترها در انتخاب غذا سخت‌گير نبوده و تقريبآ همه چيز خوارند. با اين حال همستر علاقه زيادي به تخم‌مرغ، برنج، گوشت و سيب‌زميني دارد. همستر حيوان صرفه‌جويي بوده و علاقه زيادي به پرخوري ندارد.

 با وجود اين براي اينكه  بتوانيد تا حدودي سلامت و نشاط موش همستر را تأمين كنيد بايد جيره مناسبي كه شامل پروتئين، كربوهيدرات، چربي، ويتامينها و مواد معدني ضروري باشد برايش مهيا كنيد.

دست آموز کردن همستر و لمس همستر

برقراری ارتباط لازمه نگهداری از هر حیوانی است و بهترین زمان برای برقراری ارتباط هنگام غذا دادن به حیوان است (بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است). نخست یک تخمه به همستر بدهید.

همسترها ابتدا خجالت می کشد سپس آرام آرام شروع به شکستن می کند. بعد از آن دست را به آرامی وارد آکواریوم کرده و پشت گردن همستر را لمس کنید و بازی کنید. پس از رضایت موش همستر را در دست بگیرید. این کار را حداقل روزی 3 بار انجام دهید زیرا همستر ها به بازی کردن علاقه زیادی دارند.

هیچگاه همستر را از بالا رها نکنید زیرا دست و پایش به راحتی میشکند. همچنین بیدار کردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتی او می شود و این امکان وجود دارد که همستر دست شما را گاز بگیرد ولی گاز گرفتن معمولا بر اثر اضطراب و ترس او می باشد.

چنانچه موش همستر را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (مثلاٌ دادن مقداري غذاي مورد علاقه موقع در دست گرفتن) معمولا بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه می کنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل به گاز گرفتن در او بیشتر است.

کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامی که حیوان از لانه خود بیرون می آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر مي تواند باعث عصبانیت و بدخلقی او گردد. همستر بخوبي با شما انيس مي شود. ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد.

زمانی که آرام به نظر رسید شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس همستر نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا به صدای شما عادت نماید. هنگامی که در حضور شما احساس راحتی نمود با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه (مثل تخمه آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر) به همستر نمائید. هنگامی که همستر غذا را با خوشی از دست شما گرفت شما می توانید تلاش خود را برای گرفتن او شروع کنید. اجازه دهید کف دست شما راه برود.

زمان برای این پیشرفت متغییر است و مخصوصا به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.

تولیدمثل همستر

جوندگان حیواناتی هستند که تولیدمثل راحتی دارند و می توانند چند نوبت در سال تولیدمثل کنند. همستر نیز از این قاعده مستثنا نیست.

موش همستر در هر دوره بارداری که حدودا ۲ هفته (۱۵تا ۱۶ روز) طول می کشد بین ۵ تا ۱۸ بچه به دنیا می آورد. نوزادان در ابتدای تولد تا چند روز توانایی بینایی و شنوایی ندارند و بدنشان بی مو است. به نوزادان تازه متولدشده همستر تا ۲ یا ۳ هفته دست نزنید. بچه های همستر باید تا یک ماه پیش مادرشان باشند اما پس از یک ماه می توانند به طور مستقل زندگی کنند.

همستر ها بین ۲ تا ۴ ماه بالغ می شوند و خود می توانند تولیدمثل کنند. بهتر است در دوران بارداری و پس از آن به همستر باردار غذاهای مقوی داد.

همستر کوتاه ترین دوره بارداری را در میان تمام پستانداران داراست. همانگونه که قبلا نیز بیان شد دوره بارداری موش همستر ۱۵ تا ۱۶ روز است. همسترهای ماده در تمامی سال به غیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت تولیدمثلی دارند. قدرت باروری در فصل زمستان به دلیل میزان تابش نور کمی کاهش می یابد.

در صورتی که همستر ماده با سایر ماده ها نگهداری می شود توصیه می گردد همستر ماده باردار را به قفس جداگانه منتقل کنید.

محاسن نگهداری همستر در خانه

  1. همستر را نسبت به حیوانات دیگر می توان با هزینه ی کمتری تهیه نمود  و هزینه های نگهداری موش همستر نیز کم می باشد.
  2. برای نگهداری همستر فضای کمی نیاز است و با توجه به زندگی های امروزی برای نگهداری در آپارتمان موش همستر به عنوان یه حیوان خانگی مناسب است.
  3. حمل و نقل همستر آسان بوده و با توجه به اینکه فضای کمی اشغال می کنند و مزاحمتی ایجاد نمی کنند این امکان که در مسافرت ها موش همستر همراه صاحب خود باشند نیز وجود دارد. (البته جابجایی برای همستر استرس زاست)
  4. موش همستر نیاز به مراقبت های بهداشتی کمتری در قیاس با حیواناتی مثل سگ ها و پرنده ها دارند.

معایب نگهداری همستر

یکی از معایب اصلی نگهداری همستر به عنوان حیوان خانگی عمر کوتاه همستر است که با توجه به رابطه ی عاطفی که صاحب حیوان با موش همستر بر قرار می کند موجب ناراحتی صاحب همستر می شود در مقایسه با کاسکو که عمری حدود 50 سال و سگ سانان که طول عمری حدود 20-14 سال دارند.

همستر قابلیت برقراری رابطه با صاحب خود را داشته ولی در مقایسه با حیواناتی چون کاسکو که با دیدن صاحب خود اسم او را صدا میزند و یک سگ که با دیدن صاحب خود به سمت او می دود و از دیدن صاحب خود ابراز شادی می کند. همستر ها در این گونه ابراز احساسات نسبت به صاحب خود قدرت کمتری دارند. البته موش همستر نیز تربیت پذیرند. مثلاً اینکه همستر با دیدن صاحب خود به روی دو پا بایستند و یا روی دو پا به سمت عقب حرکت کنند.

از دیگر معایب نگهداری همستر در جایگاه یک حیوان خانگی این است که اکثر طول روز را به استراحت و چرت زدن می گذرانند (به دلیل اینکه همستر ها حیواناتی شب زی nocturnal هستند) که البته این عادت همستر در اسارت و شرایط منزل تا حد کمی دستخوش تغییرات می شود.

 

۰ نظر

ثبت نظر

برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید