021-79136

چه زمانی نگران گلوله مویی های (Hairball) گربه باشیم؟

گلوله موی‌ها پایه‌ی بسیاری از شوخی‌ها درباره‌ی گربه‌ها هستند. گربه‌ها نظافت کننده‌هایی سخت‌گیر هستند و این عادت آن‌ها باعث ایجاد گلوله‌مویی (دسته‌ای از موهای خورده شده که هضم نشده اند)  می‌شود. داشتن این مشکل صد درصد به معنی خطر برای گربه نیست اما در برخی موارد گلوله‌ مویی آنقدر بزرگ می‌شود که برای دستگاه گوارش گربه ایجاد مشکل و باعث انسداد می‌شود که تهدیدی جدی برای این حیوان است. کسانی که از این موجود دوست داشتنی نگهداری می کنند باید بدانند که چرا گلوله‌ مویی‌ها شکل می‌گیرند؟ چرا این مشکل بسیار شایع است؟ و چرا گلوله‌ مویی‌ها می‌توانند خطرناک باشند؟

گلوله ‌مویی‌های خطرناک

 

بیشتر گربه‌ها یا موهایی را که خورده‌اند بالامی‌آورند ، یا همراه با مدفوع آن‌ها را دفع می‌کنند. به صورت کلی دستگاه گوارش گربه‌ها به صورتی تکامل یافته و طراحی شده است که بتواند از پس گلوله ‌مویی‌ها برآید. البته اگر گلوله‌ مویی از اندازه‌ای خاص بزرگتر شود ، دیگر دستگاه گوارش گربه‌ها پاسخ‌گو نیست. در موردی گزارش شده از مشکل ‌زا شدن گلوله‌مویی ، صاحب گربه‌ای می‌گفت : “گربه‌ای با موهایی بلند دارم که به مدت ۳ روز غذا نخورده و به نظر ناراحت می آید. همه چیز عادی به نظر می‌رسید اما وقتی اون رو از ناحیه شکم بلند می‌کردم ، به نظر می‌آمد جسمی در زیر قفسه سینه‌اش وجود دارد ، به دامپزشک مراجعه کردم و آن‌ها پس از انجام رادیوگرافی اشعه  X، یک جسم بزرگ که در واقع گلوله ‌مویی بود را مشاهده کردند که جراحی پرهزینه‌ای برای درآوردنش لازم بود ، خوشبختانه گربه‌ام اکنون سلامتی خود را به دست آورده اما من هنوز با ضربه‌ای که هزینه‌ی جراحی به من زده دست‌وپنجه نرم می‌کنم.”

یکی دیگر از مشکلات گلوله ‌مویی‌ها این است که علائم آن‌ها مانند علائم مشکلات تنفسی مانند آسم است بنابراین اگرگلوله ‌مویی در گربه شما به حداقل برسد باعث می‌شود که دامپزشک آسم را سریعتر تشخیص دهد.

همه‌ی گربه‌ها دچار گلوله ‌مویی می‌شوند ولی این مشکل بین نژادهایی که موها بلند دارند مانند : پرشین ، هیمالین ، مین کون شایع‌تر است. با این حال گلوله‌ مویی بین نژادهای موکوتاه هم دیده شده است.

علائم گلوله‌مویی خطرآفرین

 

زمانی که گلوله ‌مویی ایجاد مشکل می‌کند ، سه نشانه کلیدی دارد که در صورت بروز دادن این علائم ، گربه‌ی شما احتمالاً به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز دارد. این علائم عبارتند از  :
1-  اوغ زدن پیاپی حتی بعد از بیرون آمدن گلوله ‌مویی

2- اسهال مکرر و شدید

3-  از دست دادن اشتها
این سه از نشانه هایی هستند که می‌توانند بیان‌گر این موضوع باشند که گلو ، معده یا روده گربه‌ی ‌شما توسط گلوله‌مویی مسدود شده است. اگر گربه‌ی شما هرکدام از این علائم را نشان داد به سرعت او را نزد دامپزشک ببرید.

چگونه از به وجود آمدن گلوله‌مویی جلوگیری کنیم ؟

 

بهترین راه مقابله با گلوله‌ مویی‌ها این است که از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری کنیم و یا از هضم شدن آن ها اطمینان حاصل کنیم. در ادامه برخی از کارهایی را دامپزشکان توصیه می‌کنند ، ذکر می‌کنیم :

  • موهای گربه‌ی خود را به وسیله‌ی برس لاستیکی شانه کنید و در ادامه این کار را با استفاده از شانه‌ی دندانه دار کامل کنید تا مقدار مویی که گربه وارد دستگاه گوارش خود می‌کند کمتر شود.  گربه‌های مسن‌تر به مراقبت بیشتری احتیاج دارند ، چرا که با پیرشدن گربه دستگاه گوارش او دیگر کارایی اولیه را ندارد و رفته ‌رفته توانایی هضم گلوله‌ مویی‌ها در آن‌ها کمتر می‌شود.
  •  به گربه‌ی خود غذاهای مخصوص برطرف کننده‌ی گلوله‌ مویی دهید و خوراک‌های دارای پالپ چغندر ، مخلوط‌های کربوهیدرات ، میوه و سبزیجات و Fructooligosaccharide  (که از گیاهان و سبزیجات استخراج می‌شود و باکتری‌های مفید معده را تقویت می‌کند) برای او فراهم کنید. این موادغذایی نه‌تنها از ایجاد گلوله‌مویی جلوگیری می‌کنند ، بلکه باعث افرایش جذب مواد مغذی و تقویت عملکرد و سلامت دستگاه‌گوارش گربه می‌شوند و همچنین بوی بد جعبه‌خاک گربه را کاهش ‌می‌دهد .
  • در رژیم غذایی گربه‌ فیبر را افزایش دهید. فیبرهای موجود در غذا، به موها می‌چسبند و کمک ‌می‌کنند راحت‌تر از دستگاه‌ گوارش عبورکنند. برای مثال اضافه‌کردن کدو‌حلوایی ، علفِ‌جو دو سر و مقایر کم مارچوبه به رژیم غذایی گربه می‌تواند بسیار کمک کننده باشد .
  • مقادیر کم روغن (حدود نصف قاشق غذا‌خوری) به وعده‌های غذایی گربه‌ی خود اضافه کنید. این کار نیز کمک می‌کند موهای موجود در دستگاه‌گوارش راحت‌تر دفع شوند. برای مثال روغن‌ زیتون یا کره می‌توانند گزینه‌های خوبی برای اضافه ‌کردن به غذای گربه باشند .
  • دارو‌های مخصوص گلوله‌مویی از فروشگاه‌های حیوانات‌ خانگی تهیه کنید . این دارو‌ها اغلب دارای همان فیبر و مواد روغنی هستند ولی با این تفاوت که طعم‌دار شده‌اند و گربه‌ها علاقه‌ی بیشتری به‌ آن‌ها نشان می‌دهند. در استفاده از این داروها به دستور مصرف آن‌ها با دقت کافی عمل کنید.
  • منزل خود را تمیز و مرتب نگهدارید. نباید اجازه ‌دهید که گربه‌ی شما به قطعات کوچک اسباب بازی ، وسایل کوچک و قابل خوردن و نخ و … دسترسی داشته‌ باشد زیرا در صورت خوردن ، این اشیأ می‌توانند با موهای موجود در دستگاه‌ گوارش تجمع و باعث ایجاد انسداد شوند.

گلوله‌مویی از عوارض جانبی ناخوشایند تمایل گربه‌ها برای تمیز و زیبا ماندن است. وظیفه‌ی صاحبان گربه این است که اجازه‌ دهند گربه‌ها طبق عادت خود را تمیز کنند اما مراقب باشند که نتیجه‌ی این عادت برای گربه خطرآفرین نباشد.