021-79136

آشنایی با ایگوانا

محیط زندگی ایگوانا

ایگوناها در دما و شرایط گوناگون محیطی تغییر رنگ می دهند. ایگوانا در دمای سرد تیره تر می شود و خطوط موج دار بر روی بدنشان شکل می گیرد. تیره شدن بدن این جاندار کمک زیادی به جذب گرما از طریق پوست می کند. ایگوانایی که در محیط های گرم هستند رنگ روشن تری دارند و این تغییر رنگ نسبت به دما را تنظیم حرارت فیزیولوژیکی می گویند.

بیماری ایگوانا

بیماری های مختلف بر روی رنگ ایگوانا تأثیر می گذارند. به عنوان مثال ایگوانایی که بیماری کبدی دارد رنگش به مرور زرد می شود. البته حواستان باشد با رنگ زردی که ایگوانا هنگام پوست اندازی بر روی بدنش ظاهر می شود اشتباه نگیرید. در این بیماری کرم های قرمز رنگ در بدن این جاندار به وجود می آید که پولک های آنها را برجسته و سیاه رنگ می کند. این حالت در قسمت شکم و سایر اندام ها به وجود می آید.

اگر پوست ایگوانا آسیب ببیند صورتی و بدون پولک می شود. اگر پوستش بسوزد سیاه می شود که سطح سوخته با هر بار پوست اندازی التیام می یابد و پولک های جدید جایگزین پولک های تیره تر می شود.

تاول روی پوست یا آماس پوست به دلیل عفونت های باکتریایی است. این بیماری به دلیل عدم نظافت قفس یا مرطوب بودن قفس به وجود می آید و گاهی این بیماری منجر به مرگ نیز می شود.

رنگ زرد خردلی، قهوه ایی تیره و گاهی هم سیاه، نشانه مشکلات روده ایی و معده ، یبوست یا سوء تغذیه و انگل در ایگوانا میباشد. این تغیر رنگ ابتدا بر روی بدن و سر و سپس بر روی دست و پاها به وجود می آید. گاهی نیز به دلیل بهداشت ضعیف ، دما و رطوبت این تغیر رنگ ها به وجود می آید.

پوست اندازی ایگوانا

ایگواناها و سایر مارمولک ها در تمام سطح بدنشان همزمان پوست اندازی رخ نمی دهد و معمولاً چند هفته قبل از پوست اندازی رنگ پوستشان خاکستری می شود.

تولید مثل ایگوانا

ایگواناهای قرمزرنگ نر ، هنگامی که به فصل تولیدمثل نزدیک میشوند ، به رنگ نارنجی یا نارنجی-قرمز تغییر رنگ میدهند. در بعضی ایگواناها کل بدنشان نارنجی می شود و در برخی دیگر نیز فقط غبغب ، خار‌های پشتی ، بدن و پاها نارنجی یا نارنجی کمرنگ میشود. در کل دوره تولید مثل ، ایگواناها رنگ نارنجی را حفظ می کنند.

شرایط سنی ایگوانا

ایگواناها در دوران جوانی به رنگ سبز یا آبی روشن هستند و خط های قهوه ای رنگ بر روی دم و بدن آنها خودنمایی می کند. زمانی که سن ایگوانا بیشتر شود رنگ سبزشان به مرور کم می شود و در سن ۱۸ ماهگی هاشور و حلقه های سیاه بدنشان پر رنگ شده و در پیری رنگ پریده و خاکستری یا سفید رنگ می شوند.

شرایط ژنتیکی ایگوانا

ایگواناها معمولا به رنگ سبز می باشند و معمولا طیف رنگی بدنشان بین سبز تا آبی پیش میرود و در سن پیری به خاکستری یا سفید تغییر رنگ می دهد. بطور ژنتیکی ایگواناها می توانند به رنگ قهوه ای تیره یا آبی فیروزه ای نیز تغییر رنگ بدهند.

یک گونه از ایگوانای سبز که در آمریکای جنوبی بسیار دیده می شود ، طرح مایل به قرمز بر روی سرشان دارند. بعضی ایگواناها بطور ژنتیکی زال هستند که به تازگی نگهداری و پرورش آن شایع شده است.