021-79136

آشنایی با قناری و جفت گیری آن ها

قناری یک پرنده آوازخوان بومی جزایر قناری است که از خانواده سهره‌ها می‌باشد. پرنده وحشی اغلب سبز و زرد می‌ باشد و با رگه ‌هایی مایل به قهوه‌ای در پشتش ، در اسارت در رنگ‌های مختلف تکثیر شده است.

طول این پرنده ۱۲.۵ سانتیمتر و فاصله نوک بال‌ها ۲۰ تا ۲۳ سانتیمتر و وزنش ۱۵ تا ۲۰ گرم است. پرنده نر سر بیشتر سبز و زرد دارد که بخش‌های زیرین زردتر است. شکم و بخش‌های مخفی زیر دم تقریبا سفید رنگ با مقداری خطوط تیره در اطراف هستند و بخش‌های بالایی سبز و خاکستری با خطوط تیره هستند. ماده‌ها مانند نرها هستند اما سری خاکستری‌ تر و سینه‏ و بخشهای زیرین زرد کم رنگ ‌تر دارند. پرندگان جوان بیشتر قهوه‌ای با خطوط تیره هستند.

قناری یک پرنده اجتماعی است که همراه با گروه زندگی کرده و هر جفت با هم لانه می‌سازند و از یک محدوده کوچکی دفاع می‌کنند. لانه فنجانی شکل این پرنده ۱ تا ۶ متر و اغلب ۳ تا ۴ متر بالاتر از سطح زمین و بر روی یک درخت یا بوته ساخته می‌شود. لانه در میان برگ‌ها بسیار خوب پنهان می‌شود و معمولاً روی انتهای یک شاخه و یا یک شاخه دوراهی ساخته می‌شود. لانه از شاخه‌های کوچک ، خزه ، علف و دیگر مواد گیاهی ساخته می‌شود و با مواد نرم مثل پر و مو پر می‌شود.

تخم‌ها بین دی ‌ماه تا خرداد ماه در جزایر قناری گذاشته می‌شود. هر دوره تخم گذاری شامل ۳ یا ۴ و گه‌گاه تا ۵ تا هستند و هر ساله ۲ یا ۳ جوجه پرورش می‌یابد. پرنده ۱۳ یا ۱۴ روز روی تخم‌ها می‌خوابد و جوجه‌ها ۱۴ تا ۲۱ روز و معمولاً ۱۵ تا ۲۷ روز پر و بال در می‌آورند.

قناری‌ها با گروه تغذیه می‌کنند. آنها معمولاً در میان علف‌های روییده بر روی زمین کنکاش می‌کنند و از گیاهان نو رسته تغذیه می‌کنند. غذای اصلی آنها دانه گیاهانی مانند علف هرز و انجیر است. همچنین قناری‌ها از حشرات و سایر مواد گیاهی تغذیه می‌کنند.

قناری اهلی اغلب به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌شوند.تکثیر آنها باعث بوجود آمدن قناری‌هایی با رنگ و شکل‌های مختلف گشته است.پرنده زرد بسیار متداول بود تا زمانی که قناری سرخ رنگ با استفاده از جفت گیری با سهره سرخ بوجود آمد.سابق بر این از قناری‌ها در معادن برای هشدار دادن در موقع نشت گازهای خطرناک استفاده می‌شد.همچنین این پرنده در پژوهش‌های علمی به طور گسترده بکار برده می‌شد.

یکی از پر دغدغه ترین و در عین حال جذاب ترین مراحل در پرورش پرندگان ، مخصوصا قناری ، مرحله تکثیر و یا جوجه کشی میباشد
برای موفقیت در این امر عوامل زیادی دخیل میباشد که تجربه و علم نسبتا زیادی را می طلبد . دراینجا سعی شده موارد مهم و قابل ذکر بصورت کلی و تیتر وار جهت یادآوری و آموزش علاقه مندان ارائه گردد .
۱انتخاب جفت:  اولین مرحله انتخاب یک جفت قناری مناسب ، سالم و سر حال میباشد که باید در آن رعایت نکاتی از قبیل نسبت خویشاوندی ، رنگ ، نژاد ، سن و … شده باشد
۲آماده بودن جفت :  قبل از اقدام به جفت نمودن باید از آمادگی کامل هر دو قناری مطمئن شد. علائمی همچون  “بیقراری ، داشتن پس دوکی شکل ، جیک زدن های پیاپی و کندن کاغذ کف قفس و جمع کردن الیاف و پر و کاغذ در گوشه لانه” از نشانه های مستی و آمادگی ماده” و  قرص خوانی و داشتن پس برآمده و بیقراری و ملخک زدن” از نشانه های آمادگی کامل قناری نر  میباشد .
۳تقویت جفت:  دو سه هفته قبل از جفت نمودن باید اقدام به تقویت هر دو قناری با  تخم مرغ ، ویتامینهای A ، E ، مولتی ویتامینهای موجود (طبق دستور العمل شرکت سازنده ) و انواع مکمل های غذایی ، مخلوط “شن ریزه ، صدف و پوست تخم مرغ” ، میوه جات و سبزیجات مناسب که در قسمت تغذیه شرح مفصل آن آمده نمود .
۴مکان مناسب : انتخاب قفس با سایز مناسب و انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن قفس که باید از لحاظ نور گیری ، عدم وجود سر و صدا و تردد زیاد و روشن و خاموش نمودن لامپ و … ایجاد اشکال ننماید. در ضمن امکانات لازم از قبیل لانه مناسب و الیاف مناسب تهیه و ظروف آب و غذا به نحوی تعبیه گردد که در طول مدت جوجه کشی تعویض  این ظروف باعث ایجاد مزاحمت برای جفت نگردد.
۵جفت اندازی :  پس از اطمینان از محیا بودن تمام شرایط ابتدا ناخنها و نوک هر دو قناری را در صورت بلند بودن اصلاح نموده و قناری ماده را به داخل قفس جفت انداخته و قفس قناری نر را روبرو یا کنار آن قرار دهید و چند روزی صبر کنید تا به محیط عادت کنند و در این مدت رفتارهای آنها را زیر نظر بگیرید  و اگر هر دو نسبت به صدا ها و حرکات هم واکنشهای تحریکی انجام میدادند در هنگام غروب قناری نر را به داخل قفس ماده هدایت نموده و دو روز بعد هم لانه را داخل قفس بگذارید .
۶تخم گذاری : معمولاً چند روز بعد از جفت نمودن و تکمیل لانه سازی توسط قناری ها صبح یک روز شاهد اولین تخم گذاری خواهید بود. در این موقع باید با احتیاط تمام تخم گذارده شده را با تخم مصنوعی یا تخم پوک جایگزین نمود و این عمل را تا آخرین تخم گذارده شده تکرار کنید و پس از گذاشتن آخرین تخم ، تمام تخم ها را به جای خود بر گردانید. با این کار تمامی جوجه ها با فاصله زمانی کم  سر از تخم در آورده و با هم رشد می کنند .
نکته : تخمهای برداشته شده را بر روی تکه ای پنبه  و در جایی خشک و خنک نگهداری کنید و روزی چند بار آنها را بچرخانید تا تخمها  خراب نشوند .
۷تولد جوجه ها : سیزده روز بعد جوجه ها سر از تخم در خواهند آورد. البته بهتر است شب قبل از تولد محیط را مرطوب نموده حتی به قناری ماده اجازه آبتنی داد تا پوسته تخمها مرطوب گشته و جوجه ها راحتتر بتوانند خارج شوند .
۸تغذیه ونگهداری :  پس از تولد تعدادی تخم مرغ آب پز شده را آماده نموده و تا سه روز جوجه ها را با آن تغذیه نمایید و پس از سه روز طبق دستورالعمل های ارائه شده در قسمت تغذیه اقدام به تهیه غذای پرورشی نموده و آنرا در ساعت های مختلف و بصورت تازه در اختیار والدین قرار داده تا با آن جوجه ها را تغذیه نمایند . پس از گذشت دو هفته جوجه ها از لانه خارج شده و ۲۲ الی ۲۸ روز بعد کم کم خود اقدام به خوردن غذا می نمایند اما استفاده از غذای پرورشی را در کنار دان اصلی تا دو ماهگی ادامه دهید.
۹جدا نمودن جوجه ها و تخم گذاری مجدد :  ۲۸ الی ۳۵ روز بعد از تولد میتوان جوجه ها را از والدین جدا نمود ، ولی اگر میخواهید جوجه کشی را ادامه دهید بعد از هفته دوم  لانه جدید در اختیار جفت قرار دهید و لانه قبلی را با جوجه ها کف قفس بگذارید. باید دقت داشت که قبل از تولد سری دوم جوجه ها سری اول جدا شده باشند.

نکات قبل توجه :

  1. قناریهایی که دارای عیوب مشترک می باشند ، مثلا هر دو دارای رنگ وتیپ نامناسب میباشند نباید با یکدیگر جفت شوند.
  2.  از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.
  3.  برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.
  4. دمای محیط برای جفتگیری بین ۲۱ تا۲۵ درجه سانتیگراد باشد.
  5. بهترین موقع برای جفت کردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما در صورت آماده بودن بیش از حد هر دو جفت نباید  از این عمل جلوگیری نمود چون باعث پس رفتن و تولک رفتن قناری می شود.
  6. پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنید که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یکسال دارد و یا بر عکس جفت کنید .
  7. در حد امکان یکی از جفت ها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد . در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .